Permanent Secretary Appointment - 28 Jan 2019

28 January 2019

Mr Joseph Leong, 48, Director, Security and Intelligence Division, Ministry of Defence will be appointed Permanent Secretary (Defence Development) on 1 March 2019. He will be appointed concurrently as Second Permanent Secretary (Communications and Information) (Designate) with effect from 1 March 2019 and as Second Permanent Secretary (Communications and Information) with effect from 1 April 2019.

Mr Leong joined the Singapore Armed Forces in 1990 and was awarded the President’s cum SAF (Overseas) Scholarship. He was appointed to the Administrative Service in 1995 and in the course of his military career that spanned 24 years, rose to the rank of Rear-Admiral and held various key appointments. These included Fleet Commander, Director of Military Intelligence, Chief of Command, Control, Communications, Computers and Intelligence, and Head of the SAF’s Joint Plans and Transformation Department
.